Pěstitelské pálení
- Nabízíme Vám destilaci kvasů v jednokotlové pálenici 300 l s produkcí velmi buketního a jemného destilátu. Pálíme samostatně od minimálního množství 200 l, menší množství je nutno spojit s jinými pěstiteli nebo je možno pálit samostatně, ale se zaplacením režie na celý kotel (1300 Kč). Z vyrobené pálenky se poté platí jen daň spotřební z lihu.
- Přijmeme Vaše ovoce ke zpracování na výrobu destilátu. O vše se postaráme. Ovoce rozdělíme dle druhů, rozdrtíme, enzymaticky ošetříme, vykvasíme v naší kvasírně, vypálíme. Vy jen přijedete pro hotový destilát 52 %.
- Poskytujeme moderní metodu staření destilátů ultrazvukem. Za 15 minut bude Váš destilát o deset let starší. V případě zájmu zákazníkům naší pěstitelské pálenice destilát staříme zdarma. Vámi dovezený destilát vystaříme za cenu uvedenou v ceníku.
- Prodáváme také špičkové pektolytické enzymy, kvasinky, živné roztoky, obalové sklo, kvasné nádoby atd. Zkrátka vše pro kvalitní přípravu a prezentaci Vašeho destilátu.
- Můžete přivézt vzorek vašeho kvasu nebo ovoce. Rádi Vám proměříme obsah cukru či zbytkového cukru refraktometrem.
CENÍK PRO SEZÓNU 2020/2021
pálení kvasu | 166,4 Kč za 1 l 52% destilátu |
příprava destilátu z ovoce | 181 Kč za 1 l 52% destilátu |
staření | 5 Kč za 1 l destilátu, zákazníci zdarma |
NAŠE TECHNOLOGIE A POPIS VÝROBY DESTILÁTU
Jedná se o technologii jednoho destilačního kotle s rektifikační kolonou. Neprobíhá zde tedy, tak jako u „staré“ původní technologie dvojí pálení a vytváření lutru a jeho přepalování, ale jen jedno. Proces je rychlejší, mnohem příznivější pro kvalitu a chuťové vlastnosti destilátu. Produktem je pálenka vyvážené chuti, prostá pachových a nežádoucích látek.
Kvas připravený z ovoce vhodného pro výrobu destilátu (tj. švestky, pološvestky, ryngle, mirabelky, slívky, třešně, višně, meruňky, broskve, jablka, hrušky, černý rybíz, jeřabiny, bezinky, šípky, apod.), který pěstitel přiveze do pálenice v sudech či bečkách je přímo z nich nasán do nádrže k předhřívání kvasu. Kotel, jímž je vybavena naše pálenice má maximální objem 300 litrů. S tím je třeba počítat při objednávce, především máte-li kvasu větší množství. Nejmenší možné množství, které pálíme individuálně, je 200 litrů kvasu.
Z nádrže na předhřívání kvasu se kvas přepustí do destilačního kotle (1). To je měděná válcová nádoba s míchadlem, nalévacím otvorem, výpustnou klapkou a teploměrem. Zde je kvas zahříván na patřičnou teplotu a míchán míchadlem, aby se nepřipálil ke dnu kotle. Naše technologie je vyhřívána zemním plynem. Celá technologie je ovládána jak obsluhou, tak i elektronicky což zamezuje jakékýmkoliv komplikacím.
Po oddestilování cca 2 litrů úkapu, který obsahuje velké množství metylalkoholu a pachových látek, probíhá samotná destilace konzumní části (tzv. jádra). Při destilaci je nutno postupovat pozvolna. Vysoká rychlost destilace má negativní vliv na kvalitu pálenky. Při poklesu lihovitosti pod 20 % je vhodné destilaci ukončit (přesně však na přání pěstitele). Veškerý konzumní destilát protéká přes měřidlo typu ZEHR (7), v němž se měří síla destilátu a jeho množství, které je přepočítáváno na 100 % alkohol. Podle těchto hodnot jsou také stanoveny poplatky pěstiteli.
Z jedné várky 300 litrů kvasu o průměrné lihovitosti 5 % získá pěstitel asi 20 litrů destilátu o lihovitosti 50 % a 2 litry úkapu, který se ovšem znehodnocuje vypuštěním do jímky. Destilace plného kotle trvá asi 3 hodiny. Tento čas pěstitel může strávit v přilehlé části pálenice, kde je posezení s knihovnou.
PROVOZNÍ ŘÁD PĚSTITELSKÉ PÁLENICE MARŠÍKOVSKÝ MLÝN
- Každý pěstitel, požadující vypálení kvasu nebo zpracování ovoce na pěstitelskou pálenku je povinen vyplnit „Objednávku – prohlášení ke zpracování ovoce na pěstitelskou pálenku“.
- Provozovatel pálenice je povinen ověřit údaje žadatele v prohlášení podle občanského průkazu.
- Výrobní období trvá od 1. července běžného roku do 30. června bezprostředně následujícího po tomto běžném roce.
- Pěstitel a osoby žijící s ním ve společné domácnosti mohou ve výše uvedeném výrobním období vypálit nejvýše 30 litrů absolutního lihu.
- Pokud je z provozních důvodů nutné sdružit kvasy jednotlivých pěstitelů do jedné várky, musí se dotyční pěstitelé dohodnout ohledně váhy kvasu i množství pálenky. Není možno slučovat kvasy z různého ovoce.
- Ke zpracování se nepřijímají kvasy v plechových nádobách, které chuťově nebo vůní vykazují známky cizích příměsí, jež mohou ovlivňovat jakost pálenky. Nádoby od kvasu je pěstitel povinen odvézt ihned po vypálení kvasu. Pálenice neručí za ztrátu nebo výměnu nádob, ve kterých byl do pálenice kvas odvezen.
- Provozovatel pálenice může odmítnout vypálit kvasy, které vzhledem nebo vůní vykazují chybný technologický postup při kvašení a jejich pálením by mohla být ohrožena kvalita pálenek z následně zpracovávaných kvasů.
- Ovocnou pálenku je pěstitel povinen ihned odebrat proti zaplacení daně a poplatku za vypálení. Výše daně a poplatku za pálení jsou vyvěšeny v pálenici a uveřejněny na www stránkách.
- V případě, že pěstitel nezaplatí daň a poplatek, bude pálenka převedena do vázané zásoby a pěstiteli vyplacena, po srážce poplatků za pálení, za kvas náhrada ve výši platné ceny příslušného druhu ovoce nestandardní jakosti. Stejně se postupuje u pálenky, kterou si pěstitel neodebral, ačkoli zaplatil daň a poplatek za pálení. Skutečně zaplacená částka se sníží o uvedené náklady.
- Pěstitelé, kteří jsou přítomni pálení, se mohou zdržovat jen na vyhrazeném místě, nesmějí se přibližovat ke strojnímu zařízení, zasahovat do technologického postupu, procházet se po provozních místnostech nebo provoz jakýmkoli způsobem rušit. Bez vyzvání se nesmějí účastnit žádných pomocných prací. Provozovatel pálenice neručí za jejich bezpečnost. V provozních místnostech je pití alkoholických nápojů zakázáno.
- Ochutnávání pálenky je přípustné v nejmenší míře, nutné pro smyslové hodnocení. Před zjišťováním vyrobeného množství je ochutnávání nepřípustné.
- Dle § 4, odst. zákona č. 61/4997 Sb., nesmí pěstitel ani osoby tvořící s ním společnou domácnost pěstitelskou pálenku prodávat. Pálenka slouží pouze k osobní spotřebě výše uvedených osob.
- Pěstitelé jsou povinni si dodat na vyrobenou pálenku nádoby.
- Jakost, obsah alkoholu, odpočet na kontrolním lihovém měřidle a odměřování množství destilátu do nádob dodaných pěstitelem je pěstitel oprávněn si kontrolovat a případné závady ihned hlásit. Reklamace se vyřizuje na místě. Po odběru destilátu se nebere na reklamaci zřetel.
- Při placení je pěstitel povinen přepočítat si vrácené peníze na místě. Na pozdější reklamace nebude brán zřetel.
- Vzorky pálenky, odebrané z lihových měřidel, jsou majetkem pěstitelské pálenice.
- Výpalky jsou majetkem pěstitelů a pěstitel je povinen je odvézt na svůj náklad, jinak mu budou účtovány náklady na jejich odvoz a likvidaci.
- Provozovatel pěstitelské pálenice je povinen vydat pěstiteli o provedení pálení, zaplacení daně a poplatků pokladní doklad a potvrzení na formuláři Objednávka – prohlášení, opatřenými běžným pořadovým číslem, razítkem a podpisem. Pěstitel je povinen podepsat potvrzení v originále i kopii, která zůstane v pálenici. Podepisuje se i záznam o výrobě pěstitelských destilátů.